| Processor | Intel Core i5-1340P Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD anti-glare Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 Gen4 SED SSD | |
| Battery | 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery | |
| Warranty | 3 Year Warrenty |
| Name | Fujitsu LifeBook 14 |
|---|---|
| Model | LifeBook 14 |
| Price | Tk 153,890 |
| Brand | Fujitsu |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD anti-glare, multi-touch |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Camera with Infra-red Sensor (supports Windows Hello) Ultra-tiny Webcam shutter |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 322 x 211 x 18.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.18 kg |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Warm Silver |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1340P (12 Cores, up to 4.6 GHz, 12 MB cache, Intel vPro Essential) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 Gen4 SED SSD |
| Battery Type | Lithium polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell 64Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 12 hrs 30 mins |
| Audio | Wave MaxxAudio, Stereo speakers Dual-array microphone with noise cancellation |
|---|
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2x USB 3.2 Gen1 (1 with Anytime USB Charge) 2x Thunderbolt 4 / USB 4.0 Gen3 (with DisplayPort and Power Delivery function) RJ45 Ethernet microSD Card Reader 3.5 mm Microphone / Headphone |
| Made By | Japan |
|---|---|
| Other Features | US Keyboard, 84 Keys, backlit, 1.7mm stroke, spill resistance |
Laptop Exceptional portability meets impressive speed
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →